جزییات «مهر ویژه خروج» دانشجویان مشمول

ads ads

جزییات «مهر ویژه خروج» دانشجویان مشمول

یکی از مهم ترین مسائلی که پیش روی دانشجویان ایرانی مشمول به خدمت وظیفه در خارج از کشور است، مساله ورود و خروج و نظام وظیفه است. تسهیلات ویژه ای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با هماهنگی با نیروی انتظامی و ستاد کل نیروهای مسلح در دستور کار داشته که اخیرا در اطلاعیه وزارت خارجه به آن اشاره شده است.

وزارت خارجه در اطلاعیه ای که اخیرا منتشر کرد آورده است:‌ به اطلاع می رساند که با تلاش های به عمل آمده از سوی اداره کل امور ایرانیان و پیگیری مستقیم و موثر وزیر محترم امور خارجه و در آستانه چهلمین بهار پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تسهیلات ویژه ای در خصوص تردد فارغ التحصیلان مشمول ایرانی دانشگاه های خارج از کشور ایجاد گردیده است.

سامانه امور کنسولی و ایرانیان سایت وزارت خارجه جمهوری اسلامی ، مبنع خوبی برای دریاف اطلاعات لازم درباره شرایط خروج از کشور دانشجویان ذکور مشمول است

بر اساس این اطلاعیه از این پس دانشجویان ایرانی مشمول در خارج از کشور پس از اتمام تحصیلات می توانند از مهر خروج ویژه مشمولین برخوردار شوند. بستگان این گونه متقاضیان برای بهره مندی از این تسهیلات با مراجعه به وزارتین علوم یا بهداشت نسبت به لغو معافیت تحصیلی و ارائه گواهی مذکور به اداره کل ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه اقدام نمایند و پس از اعلام کتبی اداره مذکور، نسبت به استعلام خروج مشمولین توسط بخش کنسولی سفارت اقدام لازم به عمل می آید.»

همچنین، با عنایت به ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح از تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ، کلیه مشمولین غایب مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند حداکثر دو بار در سال (مجموعا به مدت سه ماه) به کشور تردد نمایند. ضمنا کلیه مشمولینی که دارای ۸ سال غیبت و یا بیشتر می باشند صرفا تا پایان سال ۱۳۹۶ می توانند به کشور تردد نمایند و در این مدت باید نسبت به تعیین تکلیف خدمت سربازی با پرداخت جریمه یا انجام خدمت دوره ضرورت اقدام نمایند .

مهر مشمولین

نمونه اجازه خروج ویژه مشمولین

توجه داشته باشید که کسانی که معافیت عفو رهبری به آنان تعلق گرفته، مشمول دریافت تسهیلات مهر خروج مشمولین نبوده و می‌بایست نسبت به تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه در قالب تسهیلات عفو رهبری اقدام نمایند. ضمنا، کسانی که از مهر خروج دانشجوئی استفاده می نمایند با عنایت به داشتن معافیت تحصیلی نبایستی از مهر خروج مشمولین غایب استفاده نمایند.

مدارک مورد نياز :

۱- تکميل يک برگ فرم اجازه خروج مشمولين

۲- ارائه اصل گذرنامه ايرانی

توجه: این مهر به کسانی تعلق می گیرد که حداقل سه سال در خارج از کشور زندگی کرده و از هیچ گونه معافیت تحصیلی برخوردار نبوده و در گذر نامه آنان محل اقامت، خارج ازکشور درج گردیده است.در صورتیکه در گذر نامه، کشور محل اقامت ایران درج شده باشد ابتدا نسبت به تعویض گذرنامه اقدام و سپس درخواست مهر خروج مشمولین گردد.

۳- ارائه اصل رسيد پرداخت هزينه درج مهر خروج مشمولین در گذرنامه براساس جدول هزينه های کنسولی نمایندگی مربوطه.

ملاحظات:

به منظور جلوگيري از بروز مشکلات اداری و اتلاف وقت، قبل از مسافرت به کشور نسبت به اخذ اجازه خروج ويژه مشمولين به نمایندگی کنسولی محل اقامت خود مراجعه نمايند.

طبق قانون جدید نظام وظیفه هر فرد ذکور ايراني از اول ماهی که طی آن به ۱۸ سال تمام می رسد، مشمول خدمت وظيفه عمومي مي باشد (سال مشموليت = سال تولد + ۱۸)  به طور مثال متولدين ۳۰ خرداد ۱۳۷۸ صرفاً تا پايان مرداد ماه ۱۳۹۶ مجاز به خروج از کشور بوده و لازم است برای اخذ مجوز مذکور در شهریور ماه ۱۳۹۶ اقدام نمايند.

بر اساس بخشنامه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامي ايران مبني بر ايجاد تسهيلات بيشتر برای ورود و خروج دانشجويان مشمول خدمت نظام وظيفه ، اين عده از دانشجويان می توانند با توجه به موارد ذيل از اين نمايندگی تقاضای مهر خروج نمايند .

فرم ۲۲۱ وزارت خارجه

تصویر فرم شماره ۲۲۱ مربوط به پرسشنامه مهر خروج دانشجویان مشمول خارج از کشور در دانشگاه های ایالات متحده آمریکا

شرائط لازم برای دريافت مهر خروج مشمولين 

اجازه خروج دو بار در سال ويژه مشمولينی كه در دانشگاه هاي معتبر خارج از كشور به تحصيل اشتغال دارند . كليه مشموليني كه به هر صورت تا پايان شهريور سال ۱۳۸۵ از كشور خارج شده و دارای شرائط استفاده از تسهيلات معافيت تحصيلی نمي باشند و در يكی از دانشگاه های مورد تاييد وزارتخانه های علوم ، تحقيقات و فن آوری يا بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی به تحصيل اشتغال دارند ، می تواند سالی يك يا دوبار و جمعا” حداكثر به مدت سه ماه به كشور تردد نمايند.

مدارك مورد نياز 

۱ -تكميل فرم شماره ۱

۲-تكميل پرسشنامه مهر خروج مشمولين دانشجوئی فرم شماره ۲۲۱ و فرم شماره ۵۴

۳ -اصل گذرنامه معتبر ايرانی

۴ -كپی دو طرف كارت سبز و يا هرگونه سند اقامت معتبر

۵ -ريز نمرات رسمی در پاكت دربسته

۶ -برگه اشتغال به تحصيل از دانشگاه مربوطه

۷–هزينه مهر خروج مشمولين (رجوع به فرم ۶۰۰ رديف شماره ۵)

جزییات بیشتر را در دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن مشاهده کنید. اگر برای دریافت مهر خروج ویژه مشمولین با پرسشی مواجه شدید با ناجا یا وزارت خارجه تماس بگیرید.

بخش نظرات این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی