عملی شدن تصمیم ترامپ درباره قبله اول مسلمانان اعلام جنگ رسمی علیه جهان اسلام است

ads ads

 عملی شدن تصمیم ترامپ درباره قبله اول مسلمانان اعلام جنگ رسمی علیه جهان اسلام است
یک روحانی کرد عراقی با تاکید بر ضرورت وحدت امت اسلام اعلام کرد بدون شک پس از جنگ جهانی دوم و تشکیل رژیم منحوس اسرائیل، قضیه فلسطین، مشکل اصلی جهان اسلام بوده است، انتخاب قبله اول مسلمانان به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل اعلام جنگ رسمی علیه مسلمانان است.
...

به گزارش گروه دفاتر خارجی خبرگزاری تسنیم، ماموستا «سردار سعید» از روحانیون کرد عراقی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در اقلیم کردستان عراق گفت: اقدامات کشورهای فرامنطقه‌ای در تشکیل گروه‌های تروریستی با هدف تضعیف کشورهای اسلامی و کاهش توان و تاثیرگذاری آنان صورت گرفته است.

وی با اشاره به مسئله فلسطین هم گفت: اطمینان داریم که هدف اصلی از این توطئه‌ها، عدم پرداختن مسلمانان به مسئله فلسطین به عنوان مسئله اصلی اسلامی است.

مشروح این گفتگو در ادامه تقدیم می‌شود:

متاسفانه در کشورهای اسلامی شاهد ظهور و پیدایش گروه‌های مختلف تروریستی بوده‌ایم که داعش به عنوان بزرگترین این گروه‌ها خسارات فراوانی را در منطقه به ویژه در کشورهای عراق و سوریه بر جای گذاشته است. علل پیدایش این گروه‌های تکفیری - تروریستی را در چه می‌دانید؟

پیدایش هر گروه تروریستی در سرزمین‌های اسلامی به نوعی ناشی از حمایت و عامل خارجی بوده است، اما محل فعالیت و توسعه این گروه‌ها هم خالی از تاثیرگذاری نیست، در کشورهایی که با پیدایش گروه‌های تکفیری - تروریستی روبرو بوده‌ایم نوعی از بی توجهی به قانون وجود داشته است، ضعف قوانین و حاکمیت مرکزی در این کشورها راه فعالیت این گروه‌ها را هموارتر کرده است، در شرایطی که حکومت به هر عنوان توان اجرایی - نظامی ضعیفی داشته است زمینه برای پیدایش و فعالیت گروه‌های تروریستی بیشتر فراهم شده است، در کشورهایی که شاهد امنیت و اتحاد داخلی بوده‌ایم این گروه‌ها فرصتی برای اعلام وجود و فعالیت نداشته‌اند.

نقش قدرت‌های فرامنطقه‌ای به ویژه آمریکا در تفرقه افکنی و آشوب‌های داخلی کشورهای مسلمان منطقه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نقش مخرب این کشورها بر همگان آشکار است، اظهارات مقامات ارشد آمریکا در خصوص پیدایش داعش دلیلی بر این مدعا است، آمریکا و مزدوران آن در منطقه در تسلیح و تجهیز داعش و دیگر گروه‌های تروریستی نقش مهمی داشته‌اند، اگر حمایت این کشورها نبود این همه توان و اسلحه و تجهیزات داعش از کجا تامین شده است. چنین اقداماتی هم در راستای از بین بردن وحدت اسلامی و توان و تاثیرگذاری کشورهای اسلامی صورت گرفته است.

تشکیل گروه‌های تروریستی و مشغول کردن کشورهای تاثیرگذار اسلامی به آشوب‌های داخلی تا چه حد می‌تواند پروژه آمریکا و رژیم صهیونیستی با هدف انحراف افکار عمومی اسلامی از قضیه فلسطین و تامین حاشیه امن برای این رژیم باشد؟

یکی از سیاست‌های اصلی غربی‌ها از جمله آمریکا، انحراف افکار عمومی در کشورهای اسلامی از مسائل مهم و حیاتی آنان است، این هدف به اشکال گوناگون در کشورهای اسلامی صورت می‌گیرد، آمریکا و دیگر کشورهای غربی در پی آنند که جوامع اسلامی از پیشرفت و اقتدار اسلامی به دور باشند. در این راستا از تبلیغات رسانه‌ای و تاثیر آن بر جوامع اسلامی بهره برداری کرده‌اند. اطمینان داریم که هدف اصلی هم از این توطئه‌ها، عدم پرداختن مسلمانان به مسئله فلسطین به عنوان مسئله اصلی اسلامی است.

به توطئه‌های آمریکا و غربی ها در کشورهای اسلامی پرداختید، متاسفانه آنان در رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده خود از تفرقه اسلامی بین شیعیان و اهل سنت سوء استفاده کرده‌اند، نقش وحدت اسلامی به ویژه در شرایط کنونی و مقابله با توطئه دشمنان چیست؟

نقش علمای اسلامی و شخصیت‌های دو مذهب شیعه و اهل سنت در تنویر افکار عمومی و افشای ماهیت پروژه‌ها و توطئه‌های دشمنان اسلام بسیار حائز اهمیت است. در قرآن کریم به صراحت، بر لزوم ترویج صلح و آشتی بین گروه‌های مختلف مسلمانان تاکید شده است. متاسفانه توطئه دشمنان اسلام در کشورهای منطقه بیشتر بر مبنای جنگ مذهبی استوار بوده است، دشمنان از اختلافات جزئی مسلمانان سوء استفاده کرده و با بزرگنمایی اختلافات، زمینه آشوب و درگیری را در کشورهای اسلامی فراهم می‌کنند. در صورتی که اتحاد بین مذاهب اسلامی وجود داشته باشد راه رسیدن دشمنان اسلام به اهداف خود، سد خواهد شد. نیاز کنونی جوامع اسلامی بیشتر از هر زمان دیگری وحدت و از بین بردن زمینه‌های اختلاف است.

داعش در کشورهای عراق و سوریه از بعد نظامی شکست خورده است و پایان اقتدار این گروه تروریستی به رسمی اعلام شده است اما تفکر تکفیری همچنان تهدید بزرگی علیه کشورهای اسلامی محسوب می شود، راه مقابله با افکار تندروی اسلامی چیست؟

متاسفانه داعش را با نام و آدرس اسلام تشکیل دادند، برای دشمنان اسلام تشکیل چنین گروه‌هایی در جوامع اسلامی آسانتر بوده است، آنان برای این کار برنامه و پروژه خاصی دارند و در راستای اسلام هراسی در سطح جهانی از آن بهره برداری کرده‌اند، ممکن است همین تفکر تکفیری در آینده تحت عناوین دیگری در کشورهای اسلامی خودنمایی کند. در برخورد و مقابله با تفکر تکفیری‌ها می توان به فعالیت مشترک علمای اسلامی و ترویج اسلام میانه رو امید داشت. اسلام دین آشتی و زندگی مسالمت آمیز است و با خشونتی که از جانب این گروه‌ها ارائه می‌شود فاصله زیادی دارد بنابراین وظیفه ما معرفی اسلام ناب محمدی به جهانیان است. بر اساس فرموده پیامبر اکرم (ص) مسلمانان وظیفه دارند به هر عنوانی در برابر منکرات مبارزه کنند، ما در برابر آنچه که در جامعه می‌گذرد مسئول هستیم و در فردای قیامت از این مسئولیتی که بر گردن ما نهاده شده است مورد بازخواست قرار خواهیم گرفت، در این زمینه لازم است به اصل مهم و حیاتی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بپردازیم که در برهه کنونی بیش از گذشته در جوامع اسلامی احساس می‌شود.

مسلمانان با توطئه دیگری روبرو شده‌اند، رئیس جمهوری آمریکا در پی شناسایی قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی است، در این زمینه مسلمانان چه وظایفی بر عهده دارند؟

بدون شک پس از جنگ جهانی دوم و تشکیل رژیم منحوس اسرائیل، قضیه فلسطین، مشکل اصلی جهان اسلام بوده است، انتخاب قبله اول مسلمانان به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل اعلام جنگ رسمی علیه مسلمانان است، مسلمانان نباید اجازه دهند توطئه ترامپ عملی شود، در صورتی که جهان اسلام یک صدا و هماهنگ علیه ترامپ و رژیم اسرائیل به پا خیزد می‌توان به شکست آنها امیدوار بود، این اقدام از سوی هر مسلمانی پذیرفتنی نیست و اطمینان دارم که جوامع اسلامی علیه آن اقدام خواهند کرد البته اگر سران کشورهای اسلامی هم منافع خود را کنار بگذارند و با مردم مسلمان همراه باشند.

جمهوری اسلامی ایران کشوری بوده است که در جبهه نبرد علیه تروریست‌های داعشی به اشکال گوناگون حضور داشته و خدمات بیشماری به عراقی‌ها از هر قومیت و مذهبی ارائه کرده است، به عنوان نمونه در شکست حصر اربیل، در نبرد مناطق سعدیه و جلولا. ارزیابی شما از نقش انسانی - اسلامی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با گروه تکفیری - تروریستی داعش چیست؟

در نبرد علیه داعش شاهد تشکیل ائتلافهای زیادی بوده‌ایم، ائتلاف به اصطلاح علیه داعش به رهبری آمریکا و ائتلافی که در آن ایران نقش مهمی را ایفا کرد، نقش ایران در حمایت از عراقیها در مقابله با داعش فراموش ناشدنی است. البته به نظر من ایران وظیفه دیگری هم دارد و آن افشای پشت پرده داعش است که چگونه از جانب کشورهای دیگر تشکیل، تجهیز و تسلیح شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید
نویسنده :
تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 آذر 1396
برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
بخش نظرات این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی